Vijesti

U spomen na 800. obljetnicu prvih općih skupština Reda (1220, 1221), 2/4

2021 08 02 Ucitelji

 

Fr. Timothy Radcliffe, OP

Učitelj Reda propovjednika 1992 - 2001

 

Naš oblik vladavine utjelovljuje Evanđelje koje smo poslani propovijedati. To je izraz našeg bratstva, a prije nego što su bila braća, bile su sestre. 'Brat i sestra' najstarije su i najtemeljniji naslovi u kršćanstvu. Govore o našem članstvu u Kristovoj obitelji. Jedan od najranijih životopisa svetog Dominika nalazi se u Vitae Fratrum, ‘Životi braće’. Posve je prikladno da Red propovjednika utemelji netko tko je tvrdio da je samo jedan od braće. Ovu utjelovljenje bratstva bilo je jako privlačna gradovima u koje smo prvi put poslani u Dominikovo vrijeme, u vrijeme nemira. Stari vertikalni odnosi feudalizma slabili su. Kultura poštovanja bila je na izmaku. Trgovci su putovali po cijeloj Europi i dalje. Mini-globalizacija je u tijeku. Za fratre se govorilo da je 'svijet njihova ćelija i ocean njihov klaustar'. Njihov identitet kao braće bio je propovijedanje Evanđelja u ovom novom svijetu.

 

Marie-Dominique Chenu, OP tvrdio je da svaki put kad dođe do oživljavanja vjere, riječ „brat“ ponovno izranja na površinu. Tipična riječ prvih kršćanskih zajednica ponovno nalazi puno značenje: ljudi se nazivaju bratom (ili sestrom) u suočavanju s društvenim nejednakostima i sa svim utopijskim nabojem spomenute riječi. Poglavar dominikanske skupina koja je dolazila u Pariz i dalje se, u skladu s običajem, nazivao „opat“. U roku od tri mjeseca ovaj naslov je napušten i nazvan je „brat prior“. I bilo je ispravno da je nedavna opća skupština Reda odredila da je pravi naslov za sve fratre Reda „brat“, kako nas ti, naš brat Gerard, s blagošću podsjećaš.

 

Ovo je posebno važno u ovom trenutku. Naše društvo, kao i u doba Dominika, nalazi se u stanju previranja. Stare društvene hijerarhije se raspadaju. Nikada prije nije bilo tako snažnih migracija ljudi koji traže mir i sigurnost. Svaki put kad izađemo iz svojih domova mi susrećemo strance. Zygmunt Bauman opisao je naše društvo kao jednu „tekuću modernost“. Demokracija je u povlačenju. U tako neizvjesnom svijetu duhovnost bratstva nudi način pripadanja ljudima različitih podrijetla i uvjerenja. Papa Franjo neprestano poziva zaređene svećenike da budu s onu stranu „klerikalizma“. Kako bi neklerikalna Crkva izgledala? Svećenici dominikanci trebali bi to utjeloviti u bratskoj službi.

 

Zašto naše bratstvo nalazi izraz u općim skupštinama? Ja sam jedan od šestero braće i sestara i nikada ne održavamo službene sastanke na kojima predlažemo rezolucije i glasamo. Doista, mnogi od naše braće smatraju da su opće skupštine gubljenje vremena i da proizvode akte koje nitko ne čita! Kad je jedan engleski dominikanac uputio ovaj prigovor bratu Damianu Byrneu, on je odgovorio da je održavanje općih skupština disanje Reda. Brzo bismo uočili posljedicu ako bi prestale!

 

Skupštine njeguju jedinstvo Reda, koje je izraz našeg jedinstva u Kristu. Mi slušamo jedni druge danima i tjednima, jer se Duh Sveti izlijeva na svakog brata. Tražimo konsenzus koji je više od kompromisa - obuhvatna istina koja je dovoljno velika da dobije pristanak što većeg broja braće. Odvajamo vrijeme da svi budu saslušani. Bog je beskrajno strpljiv s nama pa bismo trebali biti strpljivi jedni s drugima.

 

Prisustvovao sam na svakoj općoj skupštini od Oaklanda 1989. Bilo je trenutaka napetosti i oštrog neslaganja, ali smo se oduprli snagama rascjepkanosti koje pogađaju Crkvu i društvo. U Biên Hòa 2019. postigli smo dublji miru nego prije, u kojem smo čak i svoje različitosti mogli vidjeti kao poziv za napredovanjem u daljnjem razumijevanju Evanđelja.

 

Nemoguće je podcijeniti važnost ovog svjedočenja u Crkvi koja je tako česta rastrgana podjelama između takozvanih „tradicionalista“ i „naprednjaka“, opozicije koja bi trebala biti strana obuhvatnoj istini katolicizma. Okupljanje na skupštini samo je po sebi propovijedanje evanđelja svijetu koji je razbijen rastućim međusobnim nerazumijevanjem, potaknutim previše pojednostavljenom komunikacijom društvenih medija i smanjenom brigom za istinu. Opće skupštine zahtijevaju godine priprema i tjedne rasprave i beskonačno glasovanje. Ipak, ovo je strpljiv organski rad na održavanju bratstva koje je jedinstvo srca i uma.

 

Hrabrije i u skladu s tradicijom Engleske dominikanske provincije vjerujem da možemo učiniti korak naprijed i ustvrditi da nas takvo bratstvo otvara međusobnom prijateljstvu. Akvinski je učio da smo kršteni u prijateljstvu s Bogom. Citiram Fergusa Kerra OP: „U milosrđu mi smo prijatelji s Bogom. Ne može biti prijateljstva, u punom smislu, osim između jednakih, a Bog nas je učinio sebi jednakima“. Prema tome, zbunjujućem, turbulentnom svijetu gradova, prva braća donijela su zapanjujuću ponudu prijateljstva jednakih. Naš model vladanja utjelovljuje prijateljstvo Reda, koje je izraz prijateljstva koje je Božji život.

 

Ovi rana braća i sestre imali su jedni s drugima lako prijateljstvo. Dominik je bio oduševljen u društvu žena i kad je umirao, Dominik je priznao da mu je draže razgovarati s mladim ženama nego da mu pričaju starice! Njegov neposredni nasljednik, blaženi Jordan Saski je razmjenjivao najmilija pisma sa sestrom dominikankom, blaženom Dianom d’Andalo. Meister Eckhart imao je bliska prijateljstva sa sestrama iz Rhinelanda. Sveta Katarina Sijenska, dominikanska laikinja iz XIV. stoljeća, imala je svoju zajednicu prijatelja, fratara i laika, zvani caterinati, koji su jedno drugom davali luckaste nadimke i zbijali šale. I bilo je tu naravno njezino prijateljstvo s Rajmundom iz Capue.

 

Danas su odnosi između muškaraca i žena postali ispunjeni tjeskobom, snagama dominacije i manipulacije, optuživanja i poricanja. U nekim zemljama mladići postaju nervozni u stvaranju odnosa sa stvarnim ženama, sklanjajući se u virtualni svijet gdje nema dodira. Duhovnost prijateljstva nudi oslobađajuće ohrabrenje da uspostavimo odnos s drugima.