U Kaleruegi (Španjolska), kolijevci svetog oca Dominika de Guzmana, privilegiranom mjestu našeg utemeljitelja i našega Reda, od 25. do 30. rujna 2009., zbio se susret sedamnaestorice biskupa iz Dominikanskoga reda, koji su predstavljali Aziju, Europu, Afriku, Ameriku i Oceaniju.
Ideja o susretu rodila se prije pet godina. Najprije je upućena formalna molba Učitelju Reda da izvidi mogućnosti za susret dominikanskih biskupa razasutih na pet kontinenata. Fr. Carlos Azpiroz Costa, Učitelj Reda, prihvatio je prijedlog i u suradnji sa svojim asistentima u Generalnoj kuriji u Rimu, provincijalom Španjolske provincije i sestrama dominikankama koje su prevodile, upriličio povijesni susret dominikanskih biskupa.
Uz redovita euharistijska slavlja, biskupi su obrađivali pojedine elemente dominikanskog života kao izazov i pitanje koje se postavlja: molitva i zajednički život, studij, pravda i mir, poslanje „ad gentes“. Po jedan biskup predstavljao je po jednu temu, a nakon kratkog izlaganja razmjenjivali su svoje dojmove, mišljenja, prijedloge, pojašnjenja i proživljena iskustva. Učitelj Reda fr. Carlos predočio je dominikanskim biskupima tematske cjeline devetogodišnje priprave za Jubilej 800. obljetnice potvrde Reda.
Pod misom 26. rujna, sestra Adela Santamaría, klauzurna sestra iz samostana Santo Domingo de Guzman, položila je svečane zavjet. Biskupi su hodočastili na značajna mjesta iz Dominikova života: u katedralu u Burgosu, u benediktinsku opatiju Santo Domingo de Silos – u koju je hodočastila bl. Ivanica od Aze, majka sv. Dominika de Guzmana – te hodočašće u Osmu. Taj pohod je bio, svjedoče biskupi, istinsko osvježenje za duh dominikanske karizme.
Biskupi su uputili i mali znak bratskog sjećanja na osamnaestoricu drugih dominikanskih biskupa koji nisu mogli doći na taj povijesni susret. Dakle, danas u Crkvi ima 35 biskupa iz Reda propovjednika.
Sažetak susreta nalazi se u riječima krasne argentinske pjesme koju je otpjevao Učitelj Reda fr. Carlos Azpiroz Costa: Yo tengo tantos hermanos, que no los puedo contar ; y una hermana, muy hermosa, que se llama libertad - „Imam toliko braće da ih ne mogu izbrojiti; i jednu prelijepu sestru koja se zove sloboda.“